Wie heeft Sigma bedacht?

De Verfwortels van Pieter Schoen en Sigma Coatings

18/11/2020

Rating: 4.83 (2932 votes)

In de wereld van ondernemerschap en televisie is Pieter Schoen een bekende naam. Zijn scherpe blik en directe aanpak in programma's als Dragons' Den hebben hem tot een publieke figuur gemaakt. Wat velen echter niet weten, is dat de wortels van de familie Schoen diep in de Nederlandse industrie liggen, en wel in de verfindustrie. Deze diepe historische connectie brengt ons terug naar het begin van de 18e eeuw, naar de geboorte van een van de meest gerespecteerde namen in de coatingwereld: Sigma Coatings. Dit artikel duikt in het verhaal van Pieter Schoen, zijn indrukwekkende carrière en de rijke geschiedenis van het verfbedrijf dat ooit door zijn voorouders werd gesticht.

Wat is het vermogen van Pieter Schoen?
Via de investeringsmaatschappijen VOC Capital Partners (opgericht in 2009) en Shoe Investments (opgericht in 2016) participeert Schoen in tientallen verschillende bedrijven. In 2021 schatte zakenblad Quote het vermogen van Schoen op 175 miljoen euro, waarmee hij op plek 268 in de Quote 500 van dat jaar stond.
Inhoudsopgave

De Historische Link: Schoen en Sigma Coatings

De geschiedenis van de familie Schoen en hun betrokkenheid bij de verfindustrie begint in 1722, een tijdperk waarin ambacht en lokale productie de boventoon voerden. Het was Pieter Schoen Simonszoon die de basis legde voor wat een imperium zou worden. In dat jaar bouwde hij verfmolen 'De Gekroonde Schoen' in Westzaan. Deze windmolen was essentieel voor het malen van pigmenten, de fundamentele bouwstenen van verf, die vervolgens werden verkocht aan plaatselijke schilders. Het was een innovatieve stap die de weg vrijmaakte voor efficiëntere verfproductie en de schilders in de regio voorzag van hoogwaardige materialen.

Door de generaties heen groeide dit familiebedrijf gestaag en ontwikkelde het zich tot een toonaangevende speler onder de naam Pieter Schoen Zaandam. Ze specialiseerden zich niet alleen in het malen van pigmenten, maar ook in de productie van diverse verfsoorten. Deze periode kenmerkte zich door voortdurende innovatie en aanpassing aan de veranderende behoeften van de markt, waardoor het bedrijf een reputatie opbouwde van kwaliteit en betrouwbaarheid. Het was een toonbeeld van Nederlands vakmanschap en ondernemerschap.

Echter, zoals zo vaak in de geschiedenis van grote bedrijven, volgde er een overname. In 1969 werd Pieter Schoen Zaandam overgenomen door het Belgische olie- en chemieconcern Petrofina. Slechts drie jaar later, in 1972, werd het bedrijf volledig geïntegreerd en onderdeel gemaakt van Sigma Coatings, een naam die sindsdien synoniem is geworden met kwaliteit en innovatie in de verfindustrie. Deze fusie markeerde een nieuw tijdperk voor de erfenis van Schoen, waarbij hun expertise en traditie werden samengevoegd met de bredere industriële kracht van Sigma.

Pieter Schoen: Een Moderne Ondernemer met Historische Roots

De moderne Pieter Schoen, geboren in Athene in 1975, is een directe nazaat van deze illustere verfhandelaarsfamilie. Zijn vader werkte voor Sigma Coatings als expatondernemer, gespecialiseerd in verfcoatings voor Griekse scheepswerven, wat de diepgewortelde band met de industrie nog eens benadrukt. Na een jeugdincident keerde het gezin terug naar Nederland, waar Pieter opgroeide in Het Gooi. Zijn academische reis bracht hem naar de Erasmus Universiteit in Rotterdam, waar hij tussen 1994 en 1999 bedrijfskunde studeerde. Deze opleiding legde de theoretische basis voor zijn latere, zeer succesvolle ondernemerscarrière.

Al tijdens zijn studie toonde Schoen zijn ondernemersgeest. Samen met studievriend Harald Swinkels richtte hij uitgeverij Tweesprong op, een vroege blijk van zijn vermogen om kansen te zien en te benutten. In 1999, kort na zijn afstuderen, zetten de twee hun samenwerking voort met de oprichting van een multimedia- en IT-bedrijf. Hun meest opvallende project was CareerFever, een platform dat solliciteren via cd-rom mogelijk maakte. Hoewel destijds revolutionair, kende dit avontuur ook zijn uitdagingen. Na een afgeslagen bod van 40 miljoen gulden, ging het bedrijf in 2002 failliet. Een tegenslag, maar een die Schoen ongetwijfeld waardevolle lessen heeft geleerd over de dynamiek van de markt en het belang van timing.

De veerkracht van Schoen bleek echter ongeëvenaard. In 2005 richtte hij, opnieuw met Harald Swinkels, de Nederlandse Energie Maatschappij (NLE) op. Dit was zijn absolute doorbraak. NLE groeide uit tot een van de grootste en meest succesvolle alternatieve energieleveranciers in Nederland, bekend om zijn disruptieve marketing en klantgerichte aanpak. Het bedrijf was een frisse wind in een gevestigde markt. Het hoogtepunt kwam in 2018, toen NLE voor circa 200 miljoen euro werd verkocht aan Nuts Groep, bekend van Budget Energie en een dochteronderneming van investeerder Waterland. Deze verkoop bevestigde Schoens status als een top ondernemer.

Na de verkoop van NLE bleef Schoen niet stilzitten. Een jaar later stapte hij opnieuw in de energiemarkt, ditmaal met de Belgische energieleverancier Mega. In 2021 betrad Mega, onder zijn leiding, de Nederlandse markt, waarmee Schoen zijn expertise en netwerk opnieuw inzette om een gevestigde sector uit te dagen. Naast zijn directe betrokkenheid bij energiebedrijven, is Schoen ook een actieve investeerder. Via zijn investeringsmaatschappijen VOC Capital Partners (opgericht in 2009) en Shoe Investments (opgericht in 2016) participeert hij in tientallen verschillende bedrijven, van startups tot gevestigde namen, waarmee hij zijn invloed en financiële slagkracht verder vergroot.

Zijn ondernemersgeest en scherpe inzicht hebben hem ook een platform in de media gegeven. In 2020 en 2021 was Schoen een prominent panellid in het populaire televisieprogramma Dragons’ Den, uitgezonden door WNL, waar hij startende ondernemers beoordeelde en adviseerde. Vanaf 2022 verhuisde het programma naar Viaplay, wederom met Schoen aan boord. Zijn deelname aan de film Opa Cor in 2024 toont zijn veelzijdigheid en bereidheid om nieuwe paden te bewandelen.

Het Vermogen van Pieter Schoen: Een Blik op Succes

De vraag naar het vermogen van succesvolle ondernemers is altijd een onderwerp van nieuwsgierigheid. In het geval van Pieter Schoen is er dankzij zakenblad Quote een concreet antwoord. In 2021 schatte Quote het vermogen van Schoen op maar liefst 175 miljoen euro. Met dit indrukwekkende bedrag bekleedde hij de 268e plaats in de prestigieuze Quote 500 van dat jaar. Dit vermogen is een direct resultaat van zijn diverse succesvolle ondernemingen, met name de verkoop van de Nederlandse Energie Maatschappij, en zijn strategische investeringen via VOC Capital Partners en Shoe Investments. Het toont aan dat zijn ondernemersvisie en executiekracht hem tot een van de rijkste Nederlanders hebben gemaakt, een prestatie die nog opmerkelijker is gezien zijn relatief jonge leeftijd en de diversiteit van zijn ventures.

Wat is het vermogen van Pieter Schoen?
Via de investeringsmaatschappijen VOC Capital Partners (opgericht in 2009) en Shoe Investments (opgericht in 2016) participeert Schoen in tientallen verschillende bedrijven. In 2021 schatte zakenblad Quote het vermogen van Schoen op 175 miljoen euro, waarmee hij op plek 268 in de Quote 500 van dat jaar stond.

Sigma Coatings: Drie Eeuwen Vakmanschap en Innovatie

Terwijl Pieter Schoen een moderne ondernemer is, blijft de naam Sigma Coatings een constante herinnering aan de rijke geschiedenis van zijn familie. 2022 markeerde een buitengewone mijlpaal voor Sigma: 300 jaar activiteit in Nederland en de viering van het merk Sigma Coatings zelf. Dit jubileum is een testament van duurzaamheid, innovatie en een diepgeworteld begrip van verf en coatings.

De Pioniers van Sigma

De geschiedenis van Sigma Coatings is een verhaal van verschillende visionaire ondernemers die hun krachten bundelden of wiens nalatenschap uiteindelijk samenkwam. Naast Jan Pieterszoon Schoen, waren er nog twee andere cruciale figuren:

  • Jan Pieterszoon Schoen: Zoals eerder genoemd, begon het allemaal met hem in 1722. Hij was een van de eersten die zich bezighield met het malen en verkopen van aardpigmenten zoals verfhout, pijpaarde, krijt, Duits geeloker, marmer, kurkuma, steenkoolpoeder en blauwsteen. Deze pigmenten waren essentieel voor het maken van duurzame en kleurechte verven. Zijn molen 'De Gekroonde Schoen' in Westzaan was een centrum van deze activiteit. De officiële registratie als Pieter Schoen & Zoon in 1857 toonde de consolidatie van de familieonderneming.
  • Varossieau & Cie: In 1795 startte kunstschilder Lodewijk Varossieau in Alphen aan den Rijn een vernisstokerij onder de bedrijfsnaam Varossieau & Cie. Vernissen waren cruciaal voor het beschermen van verflagen en het geven van glans. Het bedrijf bleef in de familie van Rijn nadat het in 1862 werd overgedragen aan Cornelis van Rijn. Onder leiding van Willem Marinus van Rijn groeide Varossieau & Co rond 1900 uit tot een bedrijf dat zelf pigment in olie maalde en japanlakken fabriceerde, wat duidde op een verbreding van hun expertise en productaanbod. Na 1946 moderniseerde A.H.C. van Wersch de fabriek verder naar de productie van vol- en halfsynthetische lakken, een belangrijke stap in de chemische ontwikkeling van verf.
  • H. Vettewinkel & Zonen: Dirk Vettewinkel, een Meester Schilder in het St. Lucas Gilde, begon in 1809 met het zelf malen van verfstoffen. Hij zag een gat in de markt: hoewel de concurrentie onder huisschilders moordend was, hielden slechts weinigen zich bezig met de productie van verf zelf. Zijn bedrijf, later bekend als N.V. Vernis- en Verffabriek, vulde deze leemte en leverde hoogwaardige materialen direct aan de vakman. Na zijn dood in 1841 zetten zijn erfgenamen het bedrijf voort, wat de continuïteit en het succes van zijn visie benadrukte.

Groei door Fusies en Overnames

De moderne Sigma Coatings zoals we die nu kennen, is het resultaat van vele fusies en overnames die volgden op de initiële successen van deze pioniers. De samenvoeging van deze afzonderlijke, maar complementaire bedrijven creëerde een krachtiger en veelzijdiger entiteit. Door de jaren heen werden kennis, technologieën en marktbereik gebundeld, wat leidde tot een sterker, innovatiever en internationaler bedrijf. Uiteindelijk werd Sigma Coatings onderdeel van PPG, een wereldleider op het gebied van coatings. Deze overname zorgde voor verdere schaalvergroting en toegang tot wereldwijde expertise en distributienetwerken.

Sigma Vandaag: Een Wereldspeler

Vandaag de dag is Sigma Coatings, als essentieel onderdeel van PPG, een wereldwijd erkend merk. Met zes sites in Nederland, 61 winkels en 1.200 werknemers draagt het bedrijf aanzienlijk bij aan PPG's doel om 'de wereld te beschermen en te verfraaien'. De producten van Sigma worden gebruikt in talloze sectoren, van de bouw tot de scheepvaart, en staan bekend om hun duurzaamheid, innovatie en milieuvriendelijkheid. Het is een testament aan de visie van de oorspronkelijke oprichters, inclusief de familie Schoen, dat hun nalatenschap nog steeds zo'n belangrijke rol speelt in de wereld van coatings.

Tijdlijn: Een Verhaal van Verf en Ondernemerschap

JaarGebeurtenis
1722Jan Pieterszoon Schoen bouwt verfmolen 'De Gekroonde Schoen'.
1795Lodewijk Varossieau start vernisstokerij.
1809Dirk Vettewinkel begint met malen van verfstoffen.
1857Bedrijf Schoen officieel geregistreerd als Pieter Schoen & Zoon.
1969Pieter Schoen Zaandam overgenomen door Petrofina.
1972Pieter Schoen Zaandam wordt onderdeel van Sigma Coatings.
1975Geboorte van Pieter Schoen (moderne ondernemer) in Athene.
1994-1999Pieter Schoen studeert Bedrijfskunde aan Erasmus Universiteit.
1999Oprichting Tweesprong en CareerFever door Schoen en Swinkels.
2002Faillissement CareerFever.
2005Pieter Schoen en Harald Swinkels richten Nederlandse Energie Maatschappij (NLE) op.
2009Pieter Schoen richt investeringsmaatschappij VOC Capital Partners op.
2016Pieter Schoen richt investeringsmaatschappij Shoe Investments op.
2018NLE wordt verkocht aan Nuts Groep voor circa 200 miljoen euro.
2020Pieter Schoen wordt panellid in het televisieprogramma Dragons' Den.
2021Zakenblad Quote schat het vermogen van Pieter Schoen op 175 miljoen euro.
2021Sigma Coatings viert 300-jarig bestaan; Mega (met Schoen) betreedt Nederlandse markt.
2024Pieter Schoen figureert in de film Opa Cor.

Veelgestelde Vragen over Pieter Schoen en Sigma Coatings

Is Pieter Schoen nog actief in de verfindustrie?

Nee, de moderne Pieter Schoen is niet direct actief in de verfindustrie. Hoewel zijn familie een diepe historische band heeft met de oprichting van de voorlopers van Sigma Coatings, heeft Pieter Schoen zijn eigen succes opgebouwd in de energie- en investeringssector. Zijn vader werkte nog wel voor Sigma Coatings in Griekenland.

Wat is de relatie tussen Pieter Schoen en Sigma Coatings?

Pieter Schoen is een nazaat van Pieter Schoen Simonszoon, die in 1722 verfmolen 'De Gekroonde Schoen' bouwde. Dit familiebedrijf, later bekend als Pieter Schoen Zaandam, werd in 1969 overgenomen door Petrofina en in 1972 onderdeel van Sigma Coatings. Er is dus een directe historische familieband met de oorsprong van een deel van Sigma Coatings.

Hoe is Sigma Coatings ontstaan?

Sigma Coatings is ontstaan uit de samenvoeging van verschillende historische Nederlandse verfbedrijven. De belangrijkste zijn de verfmolen van Jan Pieterszoon Schoen (opgericht in 1722), de vernisstokerij van Varossieau & Cie (opgericht in 1795), en het verfstoffenbedrijf van H. Vettewinkel & Zonen (begonnen in 1809). Door fusies en overnames zijn deze bedrijven samengevoegd tot Sigma Coatings, dat later onderdeel werd van het wereldwijde concern PPG.

Wat is het geschatte vermogen van Pieter Schoen?

Volgens zakenblad Quote werd het vermogen van Pieter Schoen in 2021 geschat op 175 miljoen euro. Dit plaatste hem op plek 268 in de Quote 500 van dat jaar. Zijn vermogen is voornamelijk opgebouwd door de succesvolle verkoop van de Nederlandse Energie Maatschappij en zijn diverse investeringen.

Waar staat Sigma Coatings bekend om?

Sigma Coatings staat bekend om zijn lange geschiedenis van vakmanschap en innovatie in de verf- en coatingindustrie. Het merk is gerespecteerd om zijn hoogwaardige producten voor zowel professionals als consumenten, en om zijn bijdrage aan het beschermen en verfraaien van oppervlakken wereldwijd, als onderdeel van PPG.

De reis van Pieter Schoen is een inspirerend verhaal van ondernemerschap, veerkracht en het omzetten van kansen in tastbaar succes. Zijn verhaal is echter extra bijzonder wanneer men de diepe historische wortels van zijn familie in de Nederlandse verfindustrie in ogenschouw neemt. De nalatenschap van 'De Gekroonde Schoen' leeft voort in de moderne Sigma Coatings, een bedrijf dat de tand des tijds heeft doorstaan en nog steeds een pijler is van de coatingindustrie. Pieter Schoen bewijst dat hoewel de familiebanden met de verfindustrie van aard zijn veranderd, de ondernemersgeest en de drive tot innovatie onverminderd sterk zijn doorgegeven van generatie op generatie.

Als je andere artikelen wilt lezen die lijken op De Verfwortels van Pieter Schoen en Sigma Coatings, kun je de categorie Verf bezoeken.

Go up